دکتر رضا دوست

بای پس معده یکی از سه نوع جراحی شایع کاهش وزن (باریاتریک) است. گاهی اوقات به بای پس Roux-en-Y معده نامیده می‌شود. بای پس معده به واسطه کوچک کردن معده شما و بستن بخشی از روده‌ها عمل می‌کند، به طوری که کالری کمتری را جذب کنید. اگر دارای اضافه وزن هستید (به طور قابل توجهی چاق هستید)، این عمل می‌تواند به شما در از دست دادن وزن کمک کند.بای پس معده باعث می‌شود غذایی که می‌خورید از بیشتر معده و بخشی از روده کوچک شما دور شود. در نتیجه، تنها قادر به خوردن مقدار کمی غذا هستید و بدن شما تنها قادر به جذب کمی از کالری‌ها خواهد بود.این روش می‌تواند به شما در از دست دادن وزن اضافی خود تا ۶۵ درصد (دو سوم) در طی دو سال کمک کند. و شما قادر خواهید بود وزن خود را تا ۱۰ سال حفظ کنید. با این حال، پس از عمل، این نتیجه به رژیم غذایی و میزان ورزش شما بستگی خواهد داشت.

چاقی نه تنها تاثیرمنفی بر بدن و سلامت اعضای آن دارد همچنین می‌تواند از نظر روانی نیز برفعالیت‌های اجتماعی فرد اثرگذاشته و باعث کاهش اعتماد به نفس شود . با پیشرفت عمل پزشکی روش‌های نوینی برای کاهش وزن ارائه شده که چاقی، دیگر معظلی برای افراد به حساب نمی‌آید. جراحی بای پس معده یکی از این روش‌هاست. اقدام برای انجام بای پس معده یک تصمیم پیچیده است که باید نظر جراح شما را شامل شود. عادت‌های غذایی فردی شما و شرایط پزشکی مرتبط نیز ممکن است بر این انتخاب تاثیر بگذارد. با توجه به هدف شما از انجام این جراحی و با بررسی‌های لازم، پزشک مراحل و نتیجه مطلوب بعد ازجراحی را برای شما شرح خواهد داد. اگر در مورد این عمل جراحی سؤالی دارید یا می‌خواهید برای دریافت خدمات درمانی نوبت رزرو کنید می‌توانید با شماره های0212226045 – 0212290815 تماس حاصل نمایید.

مزایا


 اگر BMI شما بیش از ۳۰ باشد، بای پس معده می‌تواند به شما در کاهش وزن موثرتری نسبت به سایر روش‌های غیر جراحی کمک کند. این روش همچنین به شما بهترین شانس برای از دست دادن وزن اضافی در دراز مدت را خواهد داد. اگر دچار فشار خون بالا یا دیابت نوع ۲ هستید، جراحی بای پس معده می‌تواند این شرایط را بهبود بخشد. تا شش نفر از هر ۱۰ نفر ممکن است دیابت خود را به حالت بهبودی برسانند (سطح قند خون‌تان به حالت عادی باز می‌گردد). جراحی کاهش وزن همچنین می‌تواند مشکلات مفاصل و اختلالات تنفسی مانند آپنه خواب را بهبود بخشد.

مشاوره


مشاوره برای عمل جراحی بای پس معده

 جراحی بای پس معده یک عمل اساسی است که دارای مزایا و خطراتی می‌باشد. مهم است که در مورد این عمل با پزشک یا جراح باریاتریک خود صحبت کنید تا بتوانید در مورد اینکه آیا این روش برای شما مناسب است، تصمیم آگاهانه بگیرید. شما می‌توانید با تهیه سوالاتی در مورد خطرات، مزایا و هر گونه روش جایگزین این عمل به خود کمک نمایید. بهتر است در زمان مشاوره با جراح، همسر و یا یکی از اعضای خانواده‌تان را به همراه خود بیاورید، تا آنها نیز از مزایا و معایب این عمل مطلع شوند.

روش


 در اینجا مروری کلی بر آنچه که می‌توان انتظار داشت، ارائه خواهیم داد. اما جزئیات دقیق در مورد روش ممکن است بسته به شرایط شما متفاوت باشد. عمل بای پس معده معمولا بین یک تا سه ساعت طول می‌کشد و معمولا با استفاده از عمل جراحی کی‌هول انجام می‌شود.جراحی کی‌هول به جای یک برش بزرگ، با ایجاد برش‌های کوچکی در بطن (شکم) انجام می‌شود. در طی عملیات، جراح شما برای انجام این فرآیند از ابزارهای کوچکی استفاده می‌کند که توسط یک تلسکوپ ویژه با یک دوربین هدایت می‌شود.اگر دچار اضافه وزن شدید هستید یا قبلا عمل جراحی شکم داشته‌اید، جراح شما ممکن است عمل باز را توصیه کند که از طریق یک تک برش بزرگتر انجام می‌شود. گاهی اوقات ممکن است لازم باشد که در طی عمل جراحی، از عمل جراحی کی‌هول به عمل جراحی باز تغییر رویه داد، آن هم در صورتی که جراح شما پس از شروع عمل تشخیص دهد که این کار ایمن‌تر می‌باشد.

با استفاده از بست‌های جراحی، جراح شما بخشی از بالای معده را از قسمت پایین‌تر جدا می‌کند. جراح شما راهی را در این بخش کیسه‌ای معده باز می‌کند و آن را به بخشی از روده کوچک متصل می‌نماید. این بدان معنی است که غذایی که می‌خورید از قسمت پایینی معده قبلی یا قسمت اول روده شما عبور نمی‌کند.طولی از روده که در این عمل بای پس میشود طوری تنظیم می‌گردد که زمانی که به وزن مناسب دست یافتید، می‌توانید مواد مغذی کافی از غذاهای خود جذب کنید تا این وزن را حفظ نمایید.جراح شما برش‌ها را با بخیه یا بست‌های فلزی کوچک می‌بندد و پانسمانی را روی زخم‌های شما قرار می‌دهد.

مراقبت‌های بعدی


 در بیمارستان

تا زمانی که اثرات بیهوشی از بین برود، باید استراحت کنید. برای تسکین هر گونه درد و ناراحتی پس از رفع بیهوشی، ممکن است به مسکن نیاز داشته باشید. به شما توصیه خواهد شد که از رختخواب پایین بیایید و به حرکت کنید، زیرا این امر باعث جلوگیری از عفونت‌های قفسه سینه و لخته شدن خون در پاها می‌شود. ممکن است برای خالی نگه داشتن کیسه معده، لوله‌ای از بینی به معده شما وارد شود (لوله‌ای که در بینی قرار می‌گیرد و تا پایین می‌رود تا به معده‌تان برسد). معمولا این لوله روز بعد برداشته می‌شود.ممکن است سرمی در رگ‌های دست یا بازوی شما قرار داده شود تا مایعات لازم را به شما برساند. اگر به اندازه کافی احساس خوبی دارید، می‌توانید بعد از عمل مقدار کمی آب بخورید، و سرم برداشته خواهد شد.

در خانه

معمولا طی یک تا سه روز پس از عمل می‌توانید به خانه بازگردید. لازم است با کسی هماهنگ کنید تا شما را به خانه برساند. پرستار شما قبل از اینکه به خانه بروید، در مورد مراقبت از زخم‌های در حال بهبود به ما مشاوره می‌دهد و تاریخی برای مراجعه پیگیری بعدی برای شما تنظیم خواهد کرد. ممکن است تا چند روز پس از عمل برای تسکین درد نیاز به مسکن باشد.اگر جراح شما از بخیه‌های حل شدنی استفاده کند، بخیه‌ها زیر پوست شما هستند، و قادر به دیدن آنها نخواهید بود. اگر بخیه‌های جذب نشدنی یا بست‌های جراحی داشته باشید، باید آنها را بیرون بیاورید. جراح شما به شما می‌گوید که چه وقت و کجا باید برداشته شوند. معمولا بین چهار تا شش هفته طول می‌کشد تا به طور کامل از عمل بای پس معده بهبودی یابید. این دوره بهبودی از فردی به فرد دیگر متفاوت است، بنابراین با جراح خود در مورد آنچه که برای شما مناسب است صحبت کنید.

تغییرات سبک زندگی پس از جراحی


تغییرات سبک زندگی پس از جراحی بای پس معده

پس از عمل نیاز به ایجاد تغییرات اساسی در غذاهایی که می‌خورید خواهید داشت. در هر وعده غذایی تنها می‌توانید مقادیر غذایی کمی را مصرف کنید. قبل از رفتن به سراغ مواد غذایی جامد، از مایعات و پوره‌ها شروع کنید. جراح یا متخصص تغذیه شما تمام اطلاعات لازم در مورد غذاهایی که می‌خورید و میزان آن‌ها را به شما ارائه می‌دهد.تغییراتی که لازم است پس از عمل در رژیم غذایی خود ایجاد کنید، می‌تواند به این معنی باشد که پروتئین و یا ویتامین‌ها و مواد معدنی خاصی به اندازه کافی دریافت نکنید. به عنوان مثال، کمبود آهن می‌تواند باعث کم خونی بعد از جراحی بای پس معده شود. احتمالا جراح‌تان به شما توصیه می‌کند که از مکمل‌های ویتامینی و معدنی استفاده کنید. همچنین ممکن است نیاز به تزریق منظم ویتامین B12 داشته باشید. برای اطمینان از دریافت تمام ویتامین‌ها، مواد معدنی و مواد مغذی مورد نیاز برای سالم ماندن لازم است آزمایشات خون منظم انجام دهید.

معایب


انجام عمل جراحی بای پس معده به این معنی است که شما به حداقل دو سال مراقبت‌های پزشکی و چکاپ نیاز دارید. شما همچنین باید شیوه زندگی خود، نوع و مقدار غذایی که می‌خورید را تغییر دهید که ممکن است برای سازگاری با آن دچار سختی شوید. ممکن است برای بقیه زندگی خود نیاز به مصرف مکمل‌های ویتامینی و معدنی داشته باشید.برخی از افراد بعد از عمل از برخی جنبه‌های ظاهری خود ناراضی خواهند بود. به عنوان مثال، اگر پوست اضافی، یا انتظارات غیر واقعی از جراحی داشته باشند.عوارض جدی پس از عمل جراحی بای پس معده محتمل است. این عوارض می‌توانند هم در طول عمل و هم بعد از آن اتفاق بیفتند، و می‌تواند به معنی درمان بیشتر و یا یک عمل دیگر، برای اصلاح مشکلات ایجاد شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *