دکتر رضا دوست

گاستروکتومی اسلیو (معده‌برداری آستینی) منجر به کم شدن اشتها می‌شود، چون در این عمل به دلیل برداشتن بخشی از معده ترشح هورمون برانگیزنده اشتها، کاهش قابل توجهی می‌یابد. این جراحی میزان صرف غذا در یک وعده را محدود می‌کند.

بیمار پس از معده‌برداری آستینی متوجه می‌شود که دیگر گرسنه نمی‌شود و در هر وعده فقط می‌تواند مقدار کمی غذا میل کند. اگر این عمل برای تغییر عادت‌های غذایی انجام شود، نتیجه حاصل از آن دائمی خواهد بود. بیمار تنها به شرطی وزن کم خواهد کرد و لاغر خواهد شد که کنترل دقیق و سخت‌گیرانه بر مصرف غذا داشته باشد، رژیم غذایی سالم‌تری پیش بگیرد و ورزش منظم را در برنامه زندگی خود بگنجاند.

اگر بیمار به طور مداوم معده را مجبور به پذیرش و هضم مقدار زیادی غذا بکند، معده‌ی کوچک شده کشیده و بزرگ می‌شود، اگرچه هیچ‌گاه به اندازه اول برنمی‌گردد.

دکتر رضادوست مناسب بودن انجام عمل را در جلسه مشاوره بررسی می‌کنند و عوارض و مزایای عمل را توضیح می‌دهند. دکتر رضادوست با بیانی ساده و دوستانه تمام پرسش‌ها را پاسخ می‌گویند، نگرانی‌های بیمار را برطرف می‌کنند و با توجه به شرایط و نظر بیمار تعیین می‌کنند که آیا وی متقاضی ایده‌الی برای عمل کوچک کردن معده به شمار می‌رود یا خیر. دکتر رضادوست پیش از هر چیز اطمینان حاصل می‌کنند که با انجام جراحی گاسترکتومی لوله‌ای، وزن به شیوه‌ای ایمن و موثر کاهش خواهد یافت.برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت میتوانید با شماره تلفن‌های 02122260452 و 02122908154 و 09195373730  تماس حاصل فرمایید.

گاستروکتومی اسلیو چیست؟


گاسترکتومی اسلیو (معده‌برداری آستینی یا لوله‌ای، گاسترکتومی عمودی یا جزیی) نوعی جراحی لاغری است که در آن بخشی از معده برداشته می‌شود، اما تاثیری بر روش عبور و هضم غذا در معده نمی‌گذارد. بدنه معده در راستای عمودی به گونه‌ای تقسیم‌بندی می‌شود که بخش باقیمانده در بالا دارای دریچه اسفنکتر معده و اسفنکتر باب‌المعده (پیلور) باشد؛ لازم به توضیح است که اسفنکتر باب‌المعده از پایین رو به روده کوچک گشوده می‌شود. معده برداری آستینی اندازه معده را با برداشتن حدود ۷۵ درصد از حجم آن برای همیشه کم می‌کند. معده از بالا تا پایین به صورت عمودی به گونه‌ای تقسیم بندی می‌شود که شکل هرمی یا موزی شکل معده، منتهی به روده کوچک حفظ شود و از این نظرکوچکترین تغییری ایجاد نشود.

مزایای گاستروکتومی اسلیو معده


مزیت شاخص معده برداری لوله‌ای این است که چون کوچکترین تغییری در روش هضم غذا ایجاد نمی‌کند، احتمال این که بیمار به مرور دچار کمبود ویتامین‌های اصلی، مواد معدنی یا پروتئین شود کاهش می‌یابد، البته بیمار باید به دلیل کاهش شدید مصرف غذا مکمل در دو سال نخست مصرف کند.

بیماران پس از این جراحی لاغری علی‌رغم غذا خوردن طبیعی سریع‌تر سیر می‌شوند. بیمار طی ۶ تا ۱۲ ماه نخست به دلیل نبود هورمون برانگیزنده اشتها هیچ اشتهایی ندارد. کاهش وزن حاصل از معده برداری لوله‌ای پس از ۲۴ ماه محسوس و چشمگیر خواهد بود.

افراد مناسب


افراد دارای شاخص توده بدنی (BMI) بیشتر از ۳۵ و بیماران مبتلا به عارضه‌های مرتبط با چاقی یا BMI بیشتر از ۴۰ متقاضی ایده‌آل جراحی کوچک کردن معده محسوب می‌شوند.

آستین برداری لوله‌ای برای بیماران دچار چاقی شدید با BMI بالاتر از ۶۰ مرحله نخست از درمان لاغری احتمالاً دو مرحله‌ای به شمار می‌آید. این عمل نسبت به جراحی مرحله دوم خطر کمتری دارد و در کمال ایمنی روی بیماران بسیار چاق انجام می‌شود.

بیماران دچار چاقی شدید معمولاً بیش از اندازه غذا می‌خورند و معده پس از یک تا دو سال بزرگ می‌شود. بااین حال معده‌برداری آستینی وزن را آن‌قدر پایین می‌آورد که شاخص توده بدنی به حدود ۵۰ برسد و بعداً سوییچ اثنی‌عشر ممکن باشد. سوییچ اثنی عشر جراحی پیچیده‌تری است که بهتر است روی افرادی با BMI بالاتر انجام نشود.

انتظار از جراحی کوچک کردن معده


اکثر بیماران ۶۰ تا ۷۰ درصد اضافه وزن خود را در ۱۲ ماه نخست پس از گاستروکتومی لوله‌ای از دست می‌دهند. اگر درمان دو مرحله‌ای در نظر گرفته شده باشد، کاهش ۳۰ تا ۵۰ درصدی اضافه وزن را خواهیم داشت. زمان انجام عمل مرحله دوم، سوییچ اثنی عشر، با توجه به متوقف شدن کاهش وزن یا حتی تمایل به بالا بردن وزن ۱۲ تا ۲۴ ماه پس از عمل اول است.

تمام بیمارانی که در ابتدا BMI بسیار بالا دارند، به عمل مرحله دوم نیاز ندارند، اما اگر بیمار انگیزه قوی داشته باشد و دو تا سه سال پس از کوچک کردن معده تلاش برای لاغری را ادامه دهد، می‌تواند در زمان دلخواه برای عمل دوم اقدام کند.

تکنیک‌های جراحی


معده برداری آستینی به روش لاپاروسکوپی معمولاً به جراحی باز ترجیح داده می‌شود. گاستروکتومی لاپاروسکوپی جراحی پیشرفته‌تر با احتمال پایین‌تر بروز عوارض است. جراح گاهی جراحی باز را برای درمان عارضه‌های خاصی مانند سرطان معده پیشنهاد می‌دهد.

جراحی باز

جراح یک برش بزرگ را برای انجام جراحی باز ایجاد می‌کند، پوست، عضله و بافت را عقب می‌زند تا به معده دسترسی پیدا کند.

جراحی لاپاروسکوپی

جراحی لاپاروسکوپی جراحی با حداقل تهاجم است که در آن از تجهیزات خاص و برش‌های کوچک استفاده می‌شود. این عمل درد کمتری دارد و دوران بهبود آن سریع‌تر است. گاستروکتومی به کمک لاپاروسکوپی جراحی سوراخ کلید نیز نامیده می‌شود.

عمل گاستروکتومی آستینی به کمک لاپاروسکوپی

معده برداری آستینی به کمک لاپاروسکوپی تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. دکتر رضادوست پنج یا شش برش را در ناحیه شکم ایجاد می‌کنند و ۷۰ تا ۸۰ درصد معده را با استفاده از گیره مخصوص جراحی برای همیشه از طریق این برش‌ها خارج می‌کند. بااین حال اکثر بیمارانی که شرایط انجام جراحی لاپاروسکوپی را دارند، می‌توانند جراحی لاپاروسکوپی یک برشی (SILS) را نیز انجام دهند که همان طور که از نام آن مشخص است، در آن یک برش، معمولاً از راه ناف برای کمتر شدن جای زخم و کوتاه‌تر شدن دوران بهبود، ایجاد می‌شود. متقاضیان لاپاروسکوپی یک برشی با توجه به شاخص توده بدنی و قد تعیین می‌شوند.

جراح برای کوچک کردن معده آن را به لوله باریکی تقلیل می‌دهد تا دهانه‌های طبیعی برای عبور غذا حفظ شود. این لوله باریک همان چیزی است که آستین یا اسلیو نامیده می‌شود و مقدار غذای کمتری را نسبت به گذشته نگه می‌دارد و احساس سیری را پس از صرف غذای کمتر ایجاد می‌کند. نتیجه نهایی چنین عملی لاغری قابل ملاحظه است.

دوران بهبود

درد و ناراحتی پس از جراحی کوچک کردن معده طبیعی است، البته درد خفیف است و با توجه به کم تهاجم بودن تکنیک لاپاروسکوپی با دارو مدیریت می‌شود. اکثر بیماران فعالیت‌های روزمره معمول خود را پس از یک هفته از سر می‌گیرند. بیمار پس از جراحی باید در فواصل زمانی تعیین شده به دکتر رضادوست مراجعه کند تا پیشرفت‌شان تحت نظر باشد و دکتر رضادوست مطمئن شوند که التیام به خوبی انجام می‌شود. به علاوه دکتر رضادوست به بیمار کمک می‌کنند تا خود را با عادت‌های غذایی جدید وفق دهد.

نتایج

از آنجایی که جراحی معده برداری آستینی به شیوه لاپاروسکوپی با استفاده از تجهیزات بسیار ظریف و ایجاد برش‌های کوچک انجام می‌شود، عمل معمولاً سریعتر تمام می‌شود و نتایج پس از طی شدن دوران بهبودی کوتاه‌تر مشخص می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *