0

post_image

کولیت عصبی که نام صحیح آن (سندرم روده تحرک پذیر) است، به نام (کولون تحریک پذیر) یا (کولون عصبی) نیز معروف است. این عارضه، شایعترین بیماری‏گوارشی است که باعث مراجعه به پزشک متخصص سندرم روده تحریک پذیر که فوق تخصص گوارش دارد؛ می‏شود.

علیرغم ماهیت طولانی، مقاوم و احیانا آزاردهنده، این بیماری بسیار کم خطر و خوش خیم است به طوری که ممکن است سالها در فردی وجود داشته باشد، اما هیچگونه اثر سوء یا عارضه‏ای برجا نمی‏گذارد.

علایم کولیت عصبی

درد شکم (بیشتر در اطراف ناف)، اختلال در دفعات اجابت مزاج بصورت اسهال که عمدتا صبحگاهی است و بعد از ظهر بیمار راحت است البته یبوست و اسهال بصورت متناوب هم دیده می‏شود، نفخ شکم، دفع بلغم همراه مدفوع (بدون خون)، احساس تخلیه و دفع ناکامل، اضطراب و نگرانی این بیماری غالبا با استرس‏های روحی تشدید می‏شود و با استراحت و آرامش بهبود نسبی می‏یابد.

درمان کولیت عصبی

این بیماری مزمن بوده و با یک بار مراجعه و مصرف دارو، درمان نشده و مدت‌ها همراه بیمار خواهد بود. اما پزشک متخصص درمان سندرم روده تحریک پذیر باید به بیمار اطمینان دهد که کولیت عصبی خطرناک نبوده و تنها می‌تواند وی را ناراحت سازد.دکتر جعفری در رابطه با درمان بیماری توضیح می‌دهد: «بیمار باید روش زندگی خود را از نظر عادات غذایی و کاهش محرک‌های استرس تغییر دهد. توصیه می‌شود این بیماران مصرف مواد غذایی حاوی کافئین مانند قهوه، حاوی نیترات و نیتریت مانند ترشی‌ها و ماهی‌های دودی، حبوبات مانند عدس، نخود و لوبیا، بادام زمینی، انبه و آناناس و همچنین ادویه‌‌های تند را تا حد امکان کاهش دهند.»

اولین و مهمترین اصل در درمان اطمینان خاطر دادن به بیمار است باید به بیمار توضیح داد که این بیماری کم خطر است، اگر مشکل بیمار با مصرف غذاهایی مثل‏شیر، حبوبات و... تشدید شود باید از رژیم غذایی حذف شود، درمان دارویی با تجویز پزشک متخصص گوارش.

منبع: جا جم ، گوناگون

دکتر سید امیر منصور رضا دوست، فوق تخصص گوارش، کبد و مجاری صفراوی
آدرس یک: تهران، خیابان شریعتی، روبروی دولت، پایین تر از سینما فرهنگ، پلاک ۱۵۹۶، طبقه اول
آدرس دو: تهران، بزرگراه رسالت، خیابان کرمان، نبش کوچه شهید رضایی، ساختمان پزشکان، طبقه دوم، واحد شماره ۷

Print Friendly
Share →